تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور
تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور

دو نوع از زیباترین و مورد پسندترین پارچه ها برای لباس خانم‌ها پارچه دانتل و پارچه گیپور هستند. این دو پارچه شباهت زیادی با هم دارند. این شباهت ظاهری آنها باعث می‌شود تا بسیاری از مواقع تشخیص دانتل و گیپور از هم مشکل شود. دانتل و گیپور هر دو از الیاف ابریشم تهیه میشن، خوب حالا می‌تونه ابریشم خالص نباشه. گاهی هم رو این دو پارچه کار دست انجام میشه. اکثرا کار مرواریددوزی. استفاده اونها هم بیشتر برای دوخت لباس های ظریفه. برخی مواقع برای مانتو هم استفاده میشه. بالاتنه مانتو یا حاشیه پایین آن میتونه گیپور یا دانتل باشه. به هر حال عمده مصرف این دو پارچه در دوخت لباس عروس، لباس نامزدی و لباس مجلسی زنانه‌ست. در خطوط پایین تفاوت پارچه دانتل و گیپور رو برای شما بیان می‌کنیم.

تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور
تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور

معرفی پارچه گیپور (Guipure)

اصل پارچه گیپور دارای الیاف ابریشم و پنبه است. این پارچه بدون زمینه توری و نسبت به دانتل به صورت ضخیم‌تری تولید می شود. برای دوخت لباس‌های مجلسی می توان از پارچه گیپور استفاده کرد. این پارچه با آستر در دوخت لباس به کار می‌رود چون اگر بدون آستر باشد پشت آن کاملا نمایان است.  اغلب طراحان مد و فشن از گیپور برای طراحی لباس‌های شیک استفاده می کنند. برجسته بودن گل‌ها بدون زمینه توری خصوصیت بارز گیپور است.

معرفی پارچه دانتل (Dantel)

دانتل نوعی پارچه توری و با اشکال برجسته زیبایی است که بافت ظریفی دارد. دانتل اصل تارهای ابریشم روی زمینه توری بافته می‌شود. دانتل در سه نوع برجسته، کار شده و کار نشده فروخته می‌شود. این پارچه ابریشمی اغلب برای دوخت لباس عروس و نامزدی استفاده می‌شود. زیبایی و ظرافت دانتل و نقش‌های برجسته آن خیره کننده است. پارچه دانتل به قیمت بالاتری برای فروش عرضه می‌شود و شباهت بسیاری به پارچه گیپور دارد. زمینه ساده و اشکال برجسته مهم ترین خصوصیت پارچه دانتل است.

تفاوت پارچه دانتل و گیپور

در بین گل های برجسته دانتل، تور بافته شده و این تور را می توان دید. برجسته به معنی این است که هم سطح تور نیست و بالاتر قرار گرفته است. شاید شما بگویید که گیپور هم همین ویژگی رو داره. بله درسته پارچه گیپور هم دارای گل های برجسته ای است که همشون روی پارچه قرار دارن. حالا فرق این دوتا با همدیگه چیه؟ فرقشون در زمینه توری بین این دوتاست. به عبارتی گیپور زمینه توری و گل‌های برجسته ندارد بلکه گل‌ها به صورت کاملا مجزا به یکدیگر وصل شده اند در حالی که قسمت اعظم زمینه دانتل تور است.

تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور
تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور

مقایسه قیمت پارچه دانتل و گیپور

جنبه مقایسه قیمتی این دو به ما میگه که لباس عروس‌های دوخته شده با پارچه دانتل قیمت بالاتری دارند. پارچه های گیپور در مقایسه با دانتل ارزان‌تر هستند که به دلیل نوع بافت و الیاف پنبه موجود در آن است. برای تشخیص دانتل لباس عروس می توانید تور زمینه را به خوبی ببینید در حالی که گیپور بدون تور به آستر وصل می‌شود.

دانتلی که مرغوب باشد از کشورهای ترکیه، فرانسه و دوبی به ایران وارد می‌شود ولی مراقب دانتل های چینی هم باشید. دانتل های چینی کیفیت مناسبی ندارند و رنگ لباس، پس از مدتی کدر و بدرنگ خواهد شد. البته در برخی موارد گیپور  و دانتل چینی با کیفیت بالا نیز تولید می‌شوند.