پارچه لمه چیست
پارچه لمه چیست؟ (1)

پارچه لمه چیست؟

پارچه لمه پارچه‌ای براق و درخشان است که می‌تواند برای انواع وسایل و همچنین انواع مدل‌های لباس استفاده شود. برای مثال در لباس‌های مجلسی و کیف و دیگر موارد. انواع گوناگون مدل لباس با لمه تولید می‌شوند. به عنوان مثال، لباس های مجلسی و ماکسی و حتی لباس‌های شبـانه و دامـن و دیگر موارد. همچنین دارای کاربردهای دیگری از قبیل ایجاد موارد غیر پوشیدنی مانند رومیزی یا کوسن در دکوراسیون منـزل است. پارچـه‌های لمه یه مقدار کشی هستن و تا حدودی کش میان و تا حدودی نیز لخت هستن. چون لخت هستن پس روی تن قشنگ تر به چشم میان. با توجه به انتخاب رنگ مناسب سلیقه شما می‌تونه برای هر رنگ پوستی انتخاب خوبی باشه.

پارچه لمه چیست
پارچه لمه چیست

جنس پارچه لمه

لمــه معمولا پارچه ای ترکیبی از الیاف و مواد مختلف است. بخشی از اون رو پارچه های فلزی تشکیل میده و بخشی هم یک پارچه پرکننده رو شامل میشه. این پرکننده میتونه مثلا نایلون یا پلی استر باشه. این پارچه برای تولید پارچه های براق و در عین حال سبک وزن کاربد بیشتری دارد. یک ابهام رو رفع کنیم. فکر نکنیم که پارچه فلزی از فلز خالص به وجود آمده! بلکه الیافی پلاستیکی و یا نخی هستندکه دارای پوشش فلزی معمولی میباشند. با پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه ها تولید پارچه هم رو به جلو حرکت کرده است. امروزه از مواد جدیدتری استفاده می‌شود. این مواد نسبت به گذشته بسیار سبک تر هستند و معمولا خارش نیز ایجاد نمی‌کنند. چون پارچه لمه معمولا باعث خارش مختصری می‌شود.

پارچه لمه چیست
پارچه لمه چیست

موارد استفاده

استفاده اصلی این پارچه اغلب لباس‌های رنگارنگ را شامل می شود. لباس های استفاده شده در اجرای زنده موسیقی و تئاتر و لباس های رقص از نمونه‌های کاربرد این پارچه میباشد. اگر به درستی و همراه با پارچه های دیگر استفاده شود می‌تواند ظاهر زیبـاتری به لباس های رسمی، مانند لباس‌های لباس عروس بدهد. همانطور که اشاره کردیم در دکوراسیون هم قابل استفاده است. رنگ لمه چون براق و درخشان است، اگر آن را با رنگ های تاریک مانند سیاه ترکیب کنیم می تواند ایده خوبی برای بهتر جلوه کردن باشد.

نوع پارچه

لمه به طور کلی در حین برش پارچۀ سختی است و ممکن است با چندبار قیچی کردن نیز نتوان آن را برید. اشکال بزرگی که به پارچه لمه وارد است این است که متاسفانه به راحتی آسیب می بیند. بعد از خراب شدن نیز به راحتی قابل تعمیر نیست. بنابراین بهتر است از لباس‌هایی که با لمه دوخته شده‌اند مراقبت خوبی داشته باشیم. بهتر است نوع شوینده را نیز با دقت بالا انتخاب کنیم تا به پارچه آسیب وارد نشود. اگر می خواهید  لمه را با دست بدوزید بهتر است از یک سوزن با ابعاد بین 7 تا 10 استفاده کنید و اگر خیاط ماهری نیستید از دوختن آن منصرف شوید.

در آخر شمارو به دیدن صفحه پارچه لمه در میهن هاوس دعوت میکنیم.