برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.
دسته‌بندی وبلاگ
آخرین نظرات
بدون نظر
جستجو در وبلاگ

دکمه DPI روی موس چیست؟

نوشته شده در تاریخ4 سال پیش

آیا می‌دانستید که همه‌ی دکمه‌های روی موس چه کاربردهایی دارند؟ تابحال کلمه‌ی DPI به گوشتان خورده است. موس شما این دکمه را دارد؟ با همدیگر مروری خواهیم داشت.

کاربرد دکمه DPI موس چیست؟

 اول از همه باید معنی DPI را بدانیم. DPI مخفف Dots per inch به معنی تعداد نقاط در یک اینچ است. این اصطلاح معیاری برای مشخص شدن میزان حساسیت کلی موس می‌باشد. هرچه میزان DPI بیشتر باشد پس نشانگر موس می‌تواند سریع‌تر حرکت کند. یعنی در واقع موس می‌تواند کارهای بیشتری را در حرکات کمتر برای ما انجام دهد. با این حال نمی‌توان گفت که بیشتر بودن DPI همیشه به معنای بهتر بودن موس است.

اگر با کوچکترین حرکت در موس، تمام طول صفحه پیموده شود، بدیهی است که بسیار آزاردهنده است.  ولی از طرفی دیگر بالا اگر DPI بالا باشد منجر به این خواهد شد که موس دقت بیشتری در انجام کوچکترین حرکات داشته باشد.. پس می‌بینیم که DPI و حساسیت یک موس ساده دو چیز متفاوتند. 

آیا DPI در بازی نیز موثر است؟

اگر از صفحه نمایش معمولی بهره می‌برید، موس هایی با میزان ۱۶۰۰ DPI برای آن بسیار خوب است. خوب این به چه معناست؟  این میزان DPI به این معنی است که اگر شما موس خود را به اندازه یک اینچ (۲٫۵۴ سانتی متر) تکان دهید، نشانگر موس به اندازه ۱۶۰۰ پیکسل جابجا خواهد شد. ولی میزان بیش از آن زیاد جالب نیست. اگر DPI موس بیشتر از این باشد ممکن است کنترل آن برای شما سخت شود مگر اینکه کیفیت صفحه نمایش بسیار بالا باشد.پس اگر صفحه نمایشی بسیار با کیفیت مثل صفحه نمایش رتینای مک با ۳۰۰ پیکسل در هر اینچ در اختیار داشته باشید شاید استفاده از موسی با DPI بالا معقول باشد. موس های بازی معمولا تا ۴۰۰۰ DPI هم قابل تنظیم هستند که البته این مقدار از طریق دکمه های تعبیه شده روی موس قابل کاهش یا حتی افزایش هم است.پس می‌توان نتیجه گرفت که در موس‌هایی با استفاده‌ی خانگی میزان DPI بالا تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

بستگی به نوع بازی که یک گیمر انجام می‌دهد میزان DPI موس او باید تنظیم شود. در واقع در بسیاری از بازی‌های اول شخص تیراندازی، گیمرها باید DPI موس گیمینگ خود را روی ۱۲۰۰ یا حتی ۸۰۰ قرار دهند. خوبی این عمل چیست؟  چون کنترل بیشتر موس توسط بازیکن میسر می‌شود. این نکته نیز قابل ذکر است که هر چه DPI موس پایینتر باشد اجبارا  موس پد های بزرگتری نیز باید استفاده شود. گاهی عرض این موس پدها به اندازه کیبورد است تا مانور موس روی پد بیشتر باشد.

چگونه DPI موس را تغییر دهیم؟

اگر DPI برای موس تعریف شده باشد پس مطمئنا باید کلید یا مکانی نیز برای تنظیم آن وجود داشته باشد. در بعضی از مدل های موس دکمه‌های جداگانه ای برای تنظیم آن تعبیه شده که به شما امکان کم و زیاد کردن DPI را به سادگی می دهد. این دکمه ها معمولا در بالا یا کناره های موس قرار دارند. معمولا پس از تغییر DPI با استفاده از دکمه های روی موس، پیامی روی صفحه مانیتور مبنی بر عوض شدن مقدار DPI موس نشان داده می‌شود.

ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

تنظیمات

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از آیتم‌های دوست داشتنی ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم